Ринопластика най-общо казано се нарича процеса, при който чрез хирургическа намеса се коригира структурата на носа. Съществуват няколко различни хирургически интервенции, с помощта на които може да постигне желаната корекция:
- ринопластика, която цели корекция само на върха на носа;
- ринопластика, която има за цел да коригира върха и гърба на носа;
- хирургическа интервенция, която цели да подобри едновременно дихателната функция и външния вид на носа. Този вид хирургическа интервенция се нарича септоринопластика или септопластика.

Операциите на носа могат да бъдат приложени с естетична или функционална цел, или и двете.
Коя от операциите трябва да се приложи при конктретния пациент, решаваме заедно с пациента. Най-важният критерий за да се извърши ринопластика е развитието на костта и хрущяла да е приключило.
При жените обикновено е възможно да се направи операция на носа след 17год възраст, а при мъжете след 18год възраст, но разбира се може да има изключения в някои случаи.
Мъжете трябва ли да се подлагат на операция на носа? Аз забелязвам, че вече в Турция много мъже си правят риноплстика.
Ринопластиката е подходяща както за жени, така и за мъже. Разликата е в планирането на подхода, той е различен при двата пола.
Кои методи прилагате при операциите на носа? Аз знам, че съществуват операции от отворен тип, затворен и ултразвукова ринопластика.Вие кой от тези методи препоръчвате на Вашите пациенти и кой от тях дава най-добри резултати?
Основните хирургически метода са два , единият е отворена операция, а другият е затворена операция. В 90% от случаите прилагам ринопластика от отворен тип, а в 10% от случаите избирам операция на носа от затворен тип. Смятам, че хирургическият метод, който ще приложи хирурга трябва да прецени според индивидуалното състояние на всеки пациент.
Смятам, че не е правилно без преглед да се определи, че ще се приложи ринопластика от отворен или затворен тип. Най-правилният подход и най-добрите резултати се постигат, когато избрания метод е максимално щадящ за пациента т.е да запази основната структура на носа с минимално увреждане на тъканта. Това може да бъде посигнато и при отворена операция и при затворена операция на носа. В днешно време при прилагането на ринопластика използваме различни високотехнологични инструменти. Има две популярни устройства, пиезо устройството (ултразвуково) и микромоторът.
Аз обичам да използвам микромоторът, защото ми позволява да извайвам костите като скулптура. Не обичам да използвам пиезо устройството (Piezo), защото то генерира твърде много топлина. Разбира се, това е лично предпочитание и може би мисля така, защото съм обсебен от безопасността на пациента.
Пациентите, които искат да се подложат на ринопластика колко дни за престой в болницата трябва да си отделят? Нужно ли е да дойдат на контролен преглед след операцията, ако да, колко дни след изписването трябва да се направи контролния им преглед?
Операцията на носа(ринопластиката) се извършва под обща анестезия. С цел сигурността и конфорта на пациента, аз изисквам да останат една нощ с болничен престой, след което ги изписвам. След операцията изисквам контролни прегледи на 4тия и 7мия ден след операцията. В случай, е пациента има възможност бих искал да направя контролен преглед и на 10тия ден след операцията. Според състоянието на пациента преценявам кога да бъдат следващите контролни прегледи.
Има ли странични ефекти при ринопластиката? Може ли ринопластиката да доведе до дпълнителни здравословни проблеми и има ли рискове при извършване на операция на носа?
Ринопластиката е операция и крие рискове, както от хирургическа гледна точка, така и от гледна точка на анестезията. В случай, че има рискове за пациента от поставянето на обща анестезия, ринопластика не може да бъде извършена. Затова задължително преди да пристъпим към оперативна намеса правим кръвни изследвания и преглед при анестезиолог. От хирургическа гледна точка рисковете могат да бъдат както в краткосрочен , така и в дългосрочен план.
В ранния период след операцията може да се появи кървене или инфекция, но добрият хирург трябва да предприеме предварителни мерки срещу такива усложнения. А в дългосрочен план след операцията могат да се появят проблеми с дихателните функции или изменения на външния вид на носа. Световните статистики показват, че риска от поява на тези усложнения е между 3% и 5%.
При операцията по ринопластика, тъй като носът обикновено е намален, дихателните пътища също се намаляват, така че коригираме кривините на хрущяла и костите в носа по време на операцията и намаляваме голямата плът на носа.
През последните години ринопластиката е изключително популярна и наблюдавам , че се извършва не само в многопрофилни болници, но и в по-малки клиники. Какво смятате, на какво трябва да обърнат внимание пациентите, при избора на място за извършване на операция на носа?
Ринопластиката е хирургическа намеса и трябва да бъде извършена в болница, в операционна, която е напълно подходящо оборудвана. Смятам, че в Турция има голям избор от подходящи болници. Ако гледаме от научна гледна точка, такъв вид операция трябва да бъде извършена само напълно оборудвана за целта операционна зала и всеки компромис, който е направен в това отношение може да повиши рисковете за пациента.